Schody wewnętrzne ważnym elementem stylizacji

schody wewnętrzne z drewna

Nowoczesne wnętrza charakteryzuje otwarta i dobrze doświetlona przestrzeń. Schody ukrywane kiedyś w ciasnych klatkach schodowych teraz są integralną częścią otwartych salonów, a tym samym odgrywają znaczącą rolę w stylizacji ogólnej całego wnętrza. Z tego względu już na etapie projektowania powinno się wziąć pod uwagę to, w jakim stylu zostanie urządzone pomieszczenie. Jeśli ktoś lubi częste zmiany stylizacji może zdecydować się na bardziej uniwersalny model schodów, który odnajdzie się w wielu aranżacjach.

Jakie czynniki decydują o stylu schodów?

Schody wewnętrzne mogą mieć różne oblicza. Obecnie wykonuje się je z wielu materiałów, ale najpopularniejszymi nadal są beton i drewno lub połączenie ich obu. Stopnie mogą mieć noski lub łączyć się bezpośrednio z podstopniami pod kątem prostym. W nowoczesnym wydaniu schody wewnętrzne często nie posiadają podstopnic, co nadaje im lekkości. Dodatkowo schody w zależności od ich rodzaju mogą posiadać boczne belki lub być wykończone listwami. Elementem decydującym o ostatecznym charakterze schodów jest balustrada, która dodaje stylu.

Drewniane schody wewnętrzne pasują do różnorodnych stylów architektonicznych, ale w niektórych preferuje się jasne, a w innych ciemne drewno. Wpływ na stylizację ma też wykończenie drewnianej powierzchni. Czasami może być ona lakierowana, innym razem matowa, lub specjalnie postarzana. Jak widać, na ostateczny wygląd schodów wpływa wiele elementów, które dobrze dobrane do preferowanego stylu nadają przestrzeni właściwego klimatu. Nawet jeśli schody są drewniane, w nowoczesnych wnętrzach balustrady dobiera się często z innych materiałów, takich jak szkło, czy metal. Można też drewnianą powierzchnię bocznych paneli wystylizować tak, aby do złudzenia metal przypominała. Równie ważnym czynnikiem decydującym o stylu schodów jest system mocowań, który w nowoczesnych odsłonach jest często zupełnie niewidoczny. Zwieńczeniem aranżacji schodów jest ich odpowiednie oświetlenie, które może podkreślać ich nowoczesny lub bardziej klasyczny charakter.

schody

Jakie schody do jakiego stylu?

Stylów wnętrzarskich jest wiele i co jakiś czas powstają nowe, będące często połączeniem już istniejących. Podobnie rozwija się coraz bardziej oferta schodów wewnętrznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Z tego względu nie sposób wymienić tutaj wszystkich możliwości dopasowania schodów do konkretnego stylu. Jest to także niemożliwe z tej przyczyny, że wiele z nich można dzięki odpowiednim zabiegom dodatkowym łatwo zaaranżować, aby pasowały do danej stylizacji. Oto kilka najpopularniejszych obecnie stylów wnętrzarskich i możliwości dobrania do nich odpowiednich schodów.

– Schody w stylu industrialnym

Styl industrialny cechuje pewna surowość i minimalizm, a także obecność takich materiałów jak drewno, metal i szkło. Schody w popularnych loftach mogą być drewniane. Szczególnie pięknie wyglądają te z wangami stylizowanymi na metal. Do nich montuje się nowoczesne szklane balustrady, które mocuje się na różne sposoby. Mogą być osadzane w profilach aluminiowych lub montowane za pomocą uchwytów wykonanych ze stali nierdzewnej, zwanych rotulami.

– Schody w stylu skandynawskim

Schody w stylu skandynawskim powinny być wykonane z jasnego drewna bez zbędnego nabłyszczania. Drewno w jasnych odcieniach o wyglądzie nieco surowym najbardziej pasuje do tego stylu. Jeśli w domu jest już żelbetowa konstrukcja schodów, można jej stopnie pokryć jasnym drewnem. Schody z białymi podstopniami i drewnianymi stopniami zaprezentują się w tej stylizacji niezwykle efektownie i nieco ją ocieplą, szczególnie jeśli zastosuje się również drewnianą, cechującą się prostotą balustradę pozbawioną zdobień.

– Schody w stylu nowoczesnym

W nowoczesnych aranżacjach zwraca się uwagę na grę kontrastów i obecność figur geometrycznych. Znakomicie odnajdą się w takim wystroju schody dywanowe, których konstrukcja posiada wszelkie znamiona nowoczesności. Brak widocznych mocowań, równej wielkości stopnie i podstopnie łączące się ze sobą pod kątem prostym i tworzące charakterystyczny zygzak, sprzyjają nowoczesnej stylizacji. Dobrze prezentują się w niej ciemne schody dywanowe wykonane z drewna egzotycznego kontrastujące z bielą ścian. Szklana balustrada podkreśli ich piękno.

– Schody w stylu minimalistycznym

Minimalistyczne schody są pozbawione wszelkich ozdób. Powinny cechować się prostotą, funkcjonalnością i lekkością. Najbardziej ekstrawagancką ich odmianą są schody półkowe montowane do ściany nośnej, przypominające wiszące na ścianie i wznoszące się w równych odstępach półki. Nie każdemu jednak taka aranżacja odpowiada i nie zawsze da się ją we wnętrzu zastosować. Inną odmianą schodów minimalistycznych są policzkowe schody ażurowe, czyli same stopnie bez podstopni. Często wyposaża się taką konstrukcję w szklaną balustradę, która nie ogranicza światła i przestrzeni.

– Schody w stylu klasycznym

Drewniane schody w stylu klasycznym muszą odznaczać się elegancją i harmonią. To w nich stopnie najczęściej posiadają noski, a balustrady wykonuje się z drewna z pięknie zdobionymi tralkami lub też w drewnianą obudowę wkomponowuje się elementy metalowe zawierające motywy roślinne, czy inne zdobienia. Klasyczne schody wykonuje się z dobrej jakości twardego drewna, najczęściej dębowego. Zwykle mają one lekko lakierowaną powierzchnię.

Schody wewnętrzne drewniane

To tylko wybrane przykłady na to, jakie schody można zaaranżować w danym stylu. Nie są to jednak sztywne reguły, których trzeba się trzymać. Przykładowo w stylu minimalistycznym równie dobrze sprawdzą się schody dywanowe ze szklaną balustradą. W tej stylizacji jednak często balustrada jest pozbawiona poręczy, która nie jest konieczna, ponieważ hartowane szkło ma szlifowane brzegi i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Niebagatelną rolę w ostatecznym nadaniu stylu schodom ma oświetlenie, które w nowoczesnych stylizacjach może być małymi lampkami halogenowymi zamontowanymi nawet w stopniach schodów, a w bardziej klasycznym wydaniu doskonale sprawdzą się wiszące na ścianach kinkiety oświetlające schody.