Nowoczesny balkon francuski odmieni wygląd wnętrza i budynku

Balkon francuski

Portfenetry, czyli balkony francuskie znane są od dawna, chociaż w ubiegłych stuleciach zdobiły głównie budynki pałacowe, a potem także niektóre kamienice. Obecnie dzięki nowym technologiom przeżywają swój renesans. Nowoczesny balkon francuski zdobywa coraz większą popularność dzięki optycznemu powiększaniu przestrzeni i lepszemu doświetlaniu wnętrza.

Jak wygląda nowoczesny balkon francuski i z czego powstaje?

W odróżnieniu od tych instalowanych w przeszłości, nowoczesny balkon francuski dzięki nowym technologiom obróbki szkła, wykonuje się właśnie w tego materiału. Umożliwia powiększenie okna w domu do rozmiarów drzwi balkonowych, co znacznie lepiej doświetla całe wnętrze. Montowana przy takim oknie zewnętrzna, wykonana ze szkła balustrada to właśnie balkon francuski szklany. Zabezpiecza on przed upadkiem z wysokości. Można na nim wieszać doniczki z kwiatami, ozdobić go dodatkowo nastrojowym oświetleniem, lecz nie posiada on tradycyjnej powierzchni balkonowej, na którą można wyjść.

Portfenetr szklany produkowany jest z bezpiecznego szkła hartowanego laminowanego, które jest twardsze i grubsze niż zwykłe szkło i trudno je rozbić. Jeśli już do tego dojdzie, szkło takie nie rozsypuje się, lecz utrzymuje w pozycji, w jakiej zostało zamontowane. Jest to możliwe dzięki laminowaniu, w którym szklane tafle wyposażone zostają w łączącą je specjalną folię. Może ona być zupełnie niewidoczna i przezroczysta lub kolorowa, co daje efekt szkła barwionego. Wygląd zewnętrzny balkonu typu francuskiego zależy nie tylko od wyboru rodzaju szkła, ale też od sposobu montażu. Balkon w stylu francuskim może być umocowany bezpośrednio w ramie okna lub przytwierdzony do elewacji budynku. Ta pierwsza opcja jest korzystniejsza z estetycznego punktu widzenia niż zamocowany w elewacji budynku portfenetr. Balustrada bowiem nie zbiera zanieczyszczeń spływających po ścianach.

Jakie zalety ma nowoczesny balkon francuski?

Balkon francuski szklany cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala zaspokoić potrzeby tych, którzy chcą wprowadzić do swoich domów nowoczesność i przestrzeń. Oto kilka jego najważniejszych zalet:

– wpuszczenie do wnętrza więcej dziennego światła, a co się z tym wiąże rozjaśnienie pomieszczeń i optyczne ich powiększenie,

– możliwe oszczędności w zużyciu prądu i ogrzewaniu, wynikające z faktu, że lepiej oświetlony dziennym światłem pokój nie będzie wymagał używania tyle sztucznego oświetlenia, co pomieszczenie zacienione, a wpadające do wnętrza promienie słoneczne, szczególnie jeśli jest ono zlokalizowane od strony południowej, będą je lepiej nagrzewać,

– szybsze skuteczne wietrzenie i większy dopływ świeżego powietrza może zapobiegać zawilgoceniu wnętrz i tworzeniu się pleśni, czy grzybów,

– powiększony widok za oknem, co szczególnie ucieszy tych, którzy mogą podziwiać piękne krajobrazy,

– unikalny wygląd wnętrza, jak i całego budynku dzięki szerokiemu wyborowi rodzaju szkła, koloru profili, czy zastosowaniu poręczy odpowiadającej stylowi wnętrza i budynku.

To tylko niektóre korzyści, jakie daje balkon francuski. Są one jednak na tyle ważne, że mogą nie tylko przyczynić się do poprawy jakości życia, ale także unowocześnić dom zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz oraz w niektórych wypadkach wygenerować także oszczędności w rachunkach. Te ostatnie jednak zależą także od właściwości pakietów szybowych i szczelności budynku. Dla tych, którzy balkonu tradycyjnego nie posiadają, portfenetr szklany będzie jego atrakcyjną namiastką.

W jakich budynkach można zamontować balkon francuski?

Nowoczesny balkon francuski można instalować wszędzie tam, gdzie nie ma powierzchni wystającej poza elewację przewidzianej na tradycyjny taras lub balkon. Jedynym ograniczeniem jest wysokość, ponieważ portfenetry montuje się na wysokościach do 25 metrów od podłoża. Oznacza to, że nadaje się do domów jednorodzinnych, kamienic oraz bloków, a także budynków firmowych, czy innych obiektów do tej wysokości. Samo powiększenie wysokości okna jest natomiast możliwe, jeśli nie ma pod nim grzejników. W takim wypadku, aby to zrobić, trzeba najpierw przebudować system instalacji grzewczych w domu.

Balkon francuski szklany to dobry wybór dla tych, którzy nie mogą mieć tradycyjnego balkonu, a chcieliby powiększyć swoje okna i lepiej doświetlić mieszkania. Trzeba jedynie pamiętać, aby do realizacji wybrać doświadczoną firmę, taką która zagwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo, które jest przecież najważniejsze.