Projektowanie Wnętrz

Projektowanie wnętrz

Aranżacja wnętrz – style

Niemal każdy przestępując do urządzenia swojego wymarzonego lokum zastanawia się, w jakim stylu go urządzić, aby zachować spójność i harmonię aranżacji. Nie oznacza to jednak, że nie można kilku styli połączyć, tworząc jak najbardziej uporządkowaną całość. Warto wtedy zadbać o pewne reguły lub elementy spajające cechy kilku trendów. W ten sposób da się uniknąć chaosu.

O ile trendy wnętrzarskie są zmienne, zmiany nie zachodzą aż tak dynamicznie jak w przypadku mody ubraniowej. Można wyróżnić kilka popularnych nurtów wnętrzarskich, które niemal zawsze (choć w nieco ewoluującej formie) są na topie. Poniżej znajdziesz przewodnik po najbardziej typowych stylach projektowania domów.

Styl klasyczny

Uznawany za najbardziej ponadczasowych sposób na zaaranżowanie wnętrza domu, od lat wybierany jest przez osoby ceniące jakość i nieprzesadną, ale wciąż wysoką elegancję. Projektując wnętrze w stylu klasyczny warto skupić się na jasnych kolorach i brązach, w przypadku dodatków także na odcieniu złotym. Cechami charakterystycznymi takiego wystroju są naturalne materiały, np. drewno i różnego rodzaju kamienie, pastelowe tapety w powtarzalne wzory i antyki. Jeśli chodzi o dekoracje, często pojawiają się długie zasłony i długie, gładkie firany, wielkie, eleganckie lampy i wazony. Klasyczne wnętrza powinny być dość dobrze oświetlone i porządnie wykończone (np. wyraziste listwy sufitowe i przypodłogowe).

Styl nowoczesny

Choć mogłoby się wydawać, że styl nowoczesny powinien być zupełnym przeciwieństwem klasycznego, nie jest tak do końca. Obie koncepcje mają ze sobą wiele wspólnego, choć wiele elementów je różni. Co zatem cechuje nowocześnie urządzone pomieszczenia? Przede wszystkim prostota i przestrzeń. Proste kształty mebli, minimalna ilość wzorzystych elementów, jak najmniej dekoracji i widocznych bibelotów – to coś, co na pierwszy rzut oka zauważy niemal każdy, kto znajdzie się w nowoczesnym pomieszczeniu. Co jednak istotne, w parze z takim minimalizmem musi iść pomysłowość i dbałość o harmonię kolorów. Zwykle styl nowoczesny łączy neutralne barwy – biel, jasny szary, z kilkoma elementami w wyrazistych kolorach, np. czerwonym, czy granatowym.

Styl vintage

Jednym z najbardziej sztandarowych połączeń tradycji z nowoczesnością jest styl vintage. Biorąc go „na tapetę” warto dać drugie życie starym przedmiotom i uczynić z nich „gwiazdy” wnętrza. Do innych typowych dla vintage cech należą m.in.: połączenie starych mebli (ale stosunkowo lekkich w przeciwieństwie do stylu klasycznego) i wyrazistych, nowoczesnych dodatków, łagodne i zaokrąglone formy, inspirowanie się latami 50. i 60. Meble i dodatki vintage najpiękniej prezentują się na gładkich, jasnych ścianach. Wśród charakterystycznych dekoracji warto wymienić stare plakaty, z których nierzadko są tworzone mini galerie ścienne.

Styl loftowy

Z wymienionych dotychczas najbliżej mu do stylu nowoczesnego. Jest jednak znacznie bardziej charakterystyczny, ale i znajdzie mniej zwolenników. Loft (inaczej industrial) to styl projektowania domów, w którym widoczne są odkryte rury, przewody i grzejniki, surowe, metalowe poręcze oraz materiału konstrukcyjne, tj. beton, cegła, drewno. Typowy loft to w zasadzie przestrzeń mieszkalna zaaranżowana w postindustrialnej przestrzeni. Współcześnie jednak bardzo często urządza się w ten sposób zwykłe mieszkanie bądź dom. Kolory przewodnie wnętrz loftowych to naturalne kolory użytych materiałów, a więc np. szarość betonu i czerwień cegły. Jako dodatki najlepiej takie pomieszczenia uzupełniają meble zrobione ze skrzyń, metalowe dekoracje i metalowe elementy większych przedmiotów, ciężkie zasłony, żaluzje bądź rolety rzymskie, żarówki na kablach zawiniętych na drewnianej belce.

Styl boho

To niekwestionowany hit ostatnich sezonów. W pewnym sensie stanowi połączenie barwnej Afryki i Ameryki Południowej ze stonowanym stylem skandynawskim. Choć niegdyś był to styl wyjątkowo barwny i chaotyczny, współcześnie stawia na barwy ziemi i natury. Korzysta z naturalnych materiałów, z czego szczególnie charakterystyczne są rattan, wiklina i bambus. We wnętrzach boho nie brakuje roślin i patchworkowych wzorów, a meble rzadko kiedy pochodzą z jednego kompletu. Najlepiej kiedy pozornie do siebie nie pasują, jednak w rzeczywistości tworzą spójną całość i wzajemnie się uzupełniają.

Do innych, nieco mniej popularnych, ale wciąż nierzadko spotykanych stylów spotykanych w domach, zaliczają się: prosty i komfortowy styl skandynawski, ludowy i przytulny styl rustykalny, elegancki i wzorzysty styl art deco, luksusowy i błyszczący styl glamour, uporządkowany w swym nieładzie styl eklektyczny.

Konsekwencja lub kontrolowana mieszanka

Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na jeden styl i będzie konsekwentnie trzymać się jego zasad. To z pewnością pozwoli uniknąć rozczarowania przy efekcie końcowym. Możesz jednak spróbować nieco zaszaleć i na bazie informacji z powyższego przewodnika połączyć ze sobą dwa style. Wciąż jednak pamiętaj o trzymaniu się jakiegoś motywu przewodniego. Powodzenia!